Anorak – skąd się wziął i dlaczego jest tak popularny?
Od mroźnych arktycznych bezkresów po tętniące życiem ulice wielkich miast. Można powiedzieć, że anorak jest wybitnym podróżnikiem, bo przez stulecia przeszedł niezwykłą drogę. To nie tylko kurtka – to opowieść o przetrwaniu, innowacji i modowej rewolucji. Początkowo noszony przez Inuitów, by chronić się przed surowymi warunkami, anorak z czasem stał się nieodłącznym elementem współczesnej garderoby, a nawet znalazł swoje zastosowanie w odzieży militarnej. Jak to się stało, że kurtka o tak surowych korzeniach znalazła się na wybiegach?
Spis treści
Z Arktyki do naszych szaf. Długi szlak anoraka
Termin „anorak” pochodzi od grenlandzkiego słowa annoraaq, które odnosi się do kapturowego płaszcza wierzchniego, tradycyjnie noszonego przez Inuitów, czyli rdzennych mieszkańców obszarów arktycznych i subarktycznych Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii. Oryginalne anoraki wykonane były ze skór zwierzęcych – głównie z futra reniferów karibu oraz z foczej skóry. Dzięki warstwowej konstrukcji zapewniającej izolację oraz impregnacji przy użyciu jelit fok lub oleju rybnego, kubraki chroniły przed wyziębieniem i wilgocią myśliwych oraz kajakarzy w mroźnym klimacie Arktyki.
Ubrania te były jednak nie tylko funkcjonalne, ale miały też ogromne znaczenie kulturowe – Inuici ozdabiali je elementami dekoracyjnymi specyficznymi dla różnych wspólnot, a nawet członków rodziny, np. zamężne kobiety nosiły zwykle białe wersje dekorowane koralikami czy flędzlami. Anorak zaczął zyskiwać uznanie poza kulturami rdzennymi pod koniec XIX wieku, w czasie znaczących wypraw badawczych na obszary Arktyki. Znani wtedy odkrywcy, tacy jak Robert Peary, Roald Amundsen i Fridtjof Nansen, wracali z ekspedycji polarnych do Europy m. in. z próbkami arktycznej odzieży, a zachodni projektanci szybko podchwycili pomysł na praktyczny kubrak chroniący przed wiatrem i deszczem.
Anorak na służbie
Pomysłem na odzież ochronną zaprojektowaną przez arktyczne ludy zainteresowało się również wojsko. Pierwsze kangurki pojawiły się u niemieckich strzelców górskich na początku lat 30. XX w. Była to prosta kurtka w kolorze białym z kapturem i z trzema kieszeniami na klatce piersiowej. Zapewniała żołnierzowi maskowanie zimą i ochronę przed niepogodą. Kolejne kurtki pojawiły się już w latach 40. równolegle w kilku krajach. Niemcy poprawili swój anorak tworząc z niego kurtkę dwustronną: z jednej strony była biała, z drugiej zielona. Natomiast Brytyjczycy opracowali SAS smock anorak z gęsto tkanej bawełny i z czterema kieszeniami. Początkowo w jednym kolorze, a z czasem powstały też wersje w kamuflażu. Również Amerykanie nie zostali w tyle. Dla swoich jednostek stworzyli bawełniane kurtki do kolan, które miały chronić przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Na początku lat 40. stworzono także model Ski, który był wkładany przez głowę, miał futrzany kaptur oraz kieszenie umieszczone powyżej bioder.
Nie możemy zapomnieć o naszym rodzimy podwórku i kangurce harcerskiej, która swoje korzenie ma w powstaniu warszawskim i anorakach niemieckich używanych w przez harcerzy. Kangurki szyte w Polsce w latach 80 dla harcerzy były obiektem westchnień wielu starszych czytelników. Proste kurtki z jedną kieszenią, najczęściej zielone lub piaskowe, chroniące przed wiatrem i deszczem idealnie nadawały się turystki. W Polsce anoraki najczęściej kojarzymy właśnie z tymi kurtkami.
Nasza działka – nowoczesne i funkcjonalne adaptacje anoraka
W Helikon-Tex lubimy praktyczną odzieży z ciekawą historią, dlatego znajdziesz u nas profesjonalne modele anoraków, które dostosowaliśmy do różnych aktywności. Zwróciliśmy też uwagę na dobór materiałów, wentylację, rozmieszczenie kieszeni i wiele funkcjonalnych oraz taktycznych szczegółów. Oto, co uzyskaliśmy – zobacz, który anorak spodoba Ci się najbardziej.
Anorak Tracer
To wersja dostosowana do działań taktycznych i militarnych. Anorak Tracer bazuje na Woodsmanie, ale oprócz cywilnych barw występuje również w kilku kamuflażach, a materiał na plecach jest taki sam, jak w reszcie kurtki. Ponadto dodaliśmy kilka kieszeni, więc w rezultacie jest ich aż osiem: dwie zamykane na ramionach, przednia w formie dużej komory głównej z trzema kieszonkami w środku i jedną na wierzchu, a także kieszeń przelotowa umieszczona pod główną komorą kurtki, blisko ciała, gdzie możesz ogrzać ręce lub przechowywać np. rękawiczki. Tracer ma krój oversize i nadaje się do noszenia np. na polarze, co sprawia, że możesz mieć na wierzchu potrzebny kamuflaż niezależnie od koloru ubrania pod spodem. Jeśli potrzebujesz jednak bardziej dopasować anorak do sylwetki, zrobisz to za pomocą licznych punktów regulacji. Wentylację w każdym przypadku zapewnią Ci zamki rozpinane po całej długości, tak jak w kurtce Woodsman.
Anorak Woodsman
Kierunek: outdoor, camping i bushcraft. Kurtka Woodsman uszyta jest z dwóch najwyższej jakości materiałów, których połączenie, oczywiście, nie jest przypadkowe. Pierwszy z nich, czyli DuraCanvas®, jest odporny na iskry i uszkodzenia mechaniczne. Jest dobry na wietrzną pogodę i nadaje się do woskowania, dzięki czemu ochroni Cię również przed wilgocią. Tył kurtki wykonany jest natomiast z softshellowej tkaniny StormStretch®. Ta zwiększa oddychalność, swobodę ruchów i jest idealnym rozwiązaniem, jeśli nosisz ze sobą plecak. Anorak Woodsman wyposażony jest w dużą kieszeń kangurzą z wewnętrznym organizerem oraz dwustronne boczne zamki, rozpinane od pachy aż do samego dołu. Dzięki temu zakładanie i zdejmowanie kurtki są błyskawiczne, a wentylacja – jeszcze lepsza. Regulowany kaptur i mankiety zapewnią Ci dodatkową ochronę przed wiatrem.
Anorak Mistral
Coś lżejszego, lecz nadal dobrze chroniącego – Mistral to idealna kurtka na piesze wyprawy. Sprawdzi się także do noszenia w mieście podczas nieprzyjemnej pogody. Ten softshellowy anorak wykonany jest z tkaniny StormStretch®, która ochroni Cię przed lekkim deszczem, a jednocześnie zapewni oddychalność. A jeśli dodamy do tego konstrukcję pozbawioną dużego zamka na przodzie, otrzymamy świetną wiatroszczelność. Łatwy dostęp do dużej kieszeni z przodu pozwoli Ci mieć niezbędne EDC pod ręką i uporządkowane w wewnętrznym organizerze. Dodatkowo Mistral ma dwie kieszenie biodrowe oraz dwie na ramionach. Coś jeszcze? Oczywiście: wzmocnienia na łokciach zwiększające wytrzymałość miejsc narażonych na przetarcia oraz regulowany kaptur.
Anorak Pilgrim
Teraz kurtka, która doskonale sprawdzi się podczas wymagającej wędrówki w zmiennych warunkach pogodowych. Anorak Pilgrim został w całości wykonany z odpornego na iskry i rozdarcia materiału DuraCanvas®, który nadaje się do woskowania. Dzięki licznym kieszeniom wygodnie rozmieścisz swój ekwipunek. Ich charakterystyczne ułożenie sprawia, że sprzęt jest stale dostępny, nawet podczas pracy w pozycji siedzącej czy na kolanach. Dla lepszej ochrony w razie niesprzyjającej aury przedłużyliśmy całą konstrukcję kurtki. Z kolei dzięki obniżeniu kieszeni kangurzej mogliśmy przedłużyć zamek kurtki. W ten sposób możesz lepiej wentylować ciało podczas forsownych podejść. Kieszeniom w anoraku Pilgrim warto przyjrzeć się dokładnie. Mają wewnętrzne taśmy do dopinania sprzętu i zapinane są na guziki kanadyjskie lub zamki YKK®. Sama kangurka wyściełana jest dodatkową ociepliną, za co wdzięczne będą Twoje zmarznięte dłonie.
Więcej niż tylko kurtka
Anorak to kawał historii. Od rdzennych mieszkańców Arktyki, przez badawcze wyprawy polarne, aż po wojsko, bushcraft i współczesne ulice. Anorak potrafi przystosować się do różnych warunków, zupełnie jak kameleon. Jedno jest pewne – ta kurtka dowodzi, że sekret ponadczasowej mody kryje się w praktyczności i adaptacji do zmieniających się potrzeb.